Nincs olyan ember, aki a polgári körökben csak flexnek becézett sarokcsiszolók semmihez sem hasonlító hangját ne ismerné fel ezer közül is. Bár kívülállóként nem szívesen hallgatjuk ha más dolgozik vele, mégis lássuk be, nagyon hasznos kis szerkezetről van szó. Ma már számos különböző típusa létezik, így nem nehéz elveszni a választékban. Éppen ezért ebben a bejegyzésben minden fontos információt összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban. Íme három dolog, amit vásárlás előtt ajánlott figyelembe venni.
Mire jó egy sarokcsiszoló?
Mindenekelőtt érdemes tisztázni ezt a kérdést, hiszen igen sokféle munkafolyamat során használható eredményesen egy ilyen szerkezet. Alkalmas csiszolási, tisztítási, polírozási és rozsdátlanítási munkákhoz, simításhoz és vágáshoz egyaránt. Vagyis egy igen sokoldalú szerkezetről van szó.
1. A teljesítmény
Ez alapvető fontosságú és remekül le lehet szűkíteni a kört ha tudja, milyen teljesítményű szerkezetre van szüksége. Itt alapvetően két nagy csoportot különböztetünk meg. Az egyik az egykezesnek nevezett típus, amelybe a 125 milliméteres tárcsaátmérőjű vagy annál kisebb szerkezetek tartoznak. A nagyobb, professzionálisabban felszerelt gépek már 180 milliméteres átmérővel is rendelkezhetnek, amihez már 2000 Wattra van szükség. Míg az utóbbit rendszerint ipari körülmények között használják, addig a kisebbek a ház körüli munkához is tökéletesek. Ezzel együtt érdemes azt is eldönteni, hogy a hagyományos vagy az akkumulátoros változatra esik-e a választás. Ha van a közelben megfelelő áramforrás, tökéletes a zsinóros megoldás, ám ha van esély arra, hogy olyan helyen végez munkát ahol közel s távol nincs egy konnektor, ajánlott az akkusat választani. Ebben az esetben viszont nagyon lényeges odafigyelni a megfelelő töltésre, sőt, pót akksiról is ajánlott gondoskodni a biztonság kedvéért.
2. Funkciók és felépítés
Ma már számos különböző funkcióval ellátott ilyen szerkezet létezik, amelyek közül most a legfontosabbakat emelnénk ki, hiszen a határ gyakorlatilag a csillagos ég. Az egyik ilyen az úgynevezett lágyindítás, amelynek lényege, hogy indításkor a nagy áramfelvétel miatt nem kell attól tartani, hogy leveri a biztosítékot a gép. Emellett mivel nem azonnal maximumon pörög a sarokcsiszoló a bekapcsolás után, a munka kezdése is gördülékenyebben zajlik.
Szintén lényeges a markolat kialakítása, amely a legjobb, ha soft borítással van ellátva, ugyanis ez nagyban elnyeli a vibrációs hatást. Ez pedig egy áldás, különösen akkor, ha gyakran használja a gépet. A harmadik lényeges funkció a fokozott por és cseppvédelem, valamint a hűtés, amelyeknek szintén főleg hosszú távon van nagyobb jelentősége. Hiszen ha ez a három fontos dolog adott egy csiszológépnél, védve vannak a csapágyak és nem kell aggódnia túlmelegedés miatt sem, vagyis számos meghibásodási lehetőség elkerülhető ilyen módon.
3. Csiszolókorogok
A megfelelő szerkezet megtalálása mellett nagyon lényeges szempont az is, milyen csiszolókorongot választ. Ugyanis csak ezzel a kiegészítővel lesz igazán hatékony a munka. Ebben egyébként egy nagyon jó színkódos megoldás van az ember segítségére. A kék színű korong a fém vágására alkalmas, míg a piros ugyanennek az anyagnak a csiszolására. A zölddel pedig követ, téglát, cserepet vagy akár csempét is megmunkálhat.
A számok esetében fontos tudni, hogy az adott terméken látható első számjegy a tárcsaátmérőt jelöli, a második pedig ennek a vastagságáról ad információt. A harmadik a furatátmérő mérete, a negyedik a legmagasabb kerületi sebesség, az ötödik pedig a maximális fordulatszám jelölése. Ha nagyobb felületű darabokkal dolgozik, akkor a süllyesztett furatú vagy a legyezőlapos sarokcsiszolók használata ajánlott, míg ha domború a megmunkálandó darab, akkor fiber – lapokat ajánlott beszerezni.
Bár a széles választékban úgy tűnhet, hogy nem könnyű megtalálni az ideális sarokcsiszolót és a hozzá tartozó megfelelő korongokat, de nem lehetetlen. Ha pedig egyszer sikerült meglelni az ideális szerkezetet, a munka élvezet lesz vele függetlenül attól, hogy a ház körüli teendők során veti be vagy ipari körülmények között használja.