A padlizsán egyre népszerűbb zöldség a magyar háziasszonyok körében, a törökparadicsomként, vagy kékparadicsomként nevezett zöldséget sokan kedvelik. Tele van vitaminnal, és a belőle készített padlizsánkrémmel változatosabbá tehetjük a vacsora vagy reggeli étkezéseket, ráadásul a hűtőben sokáig eláll.
A zöldséges ételek napjainkban reneszánszukat élik, sokan kedvelik a modern reform főzelékeket, a zöldséges rakottas ételeket, de a krémes mártogatósok is egyre több asztalnál kerülnek terítékre. A padlizsán igen gazdag tápanyagokban, elsőrangú vitamin és ásványi anyag forrás. A keleti, a közel-keleti , és a balkán konyhák fontos alapanyaga. Itthon azonban csak a 1980-as évektől vált ismertté. Érdekesség, hogy Bozsik Valéria 1981-ben kiadott Különleges zöldségételek című könyvében már ekkor felhívta a figyelmet a változatosságra, és több mint 20, hazánkban alig ismert zöldégfélét ismertetetett, többek között az azóta igen népszerű padlizsán receptjeit.
A padlizsán Kelet-Indiából származik, nagy mennyiségben a meleg éghajlatú országokban termesztik. Mivel kalória értéke alacsony, zsiradék mentesen jól beilleszthető a diétába is. Viszont az íze remekül harmonizál a húsokkal, és laktató ételek egyaránt készíthetők belőle. Legnépszerűbb a krémes változata, amely otthon is egyszerűen elkészíthető. Erdélyben különösen kedvelt étel, konyhánként változó, gyakran majonézzel egészítik ki, de ismert a paradicsommal és paprikával készült változata is. Erdélyben a szezon idején nagyobb mennyiséget készítenek, és faszén parázson sütik meg, amelytől a jellegzetes füstős ízét kapja. Majd az így előkészített padlizsán szeleteket kisebb adagokban lefagyasztják, és későbbiekben a felengedés után a megszokott módon dolgozzák fel.
Tippek a padlizsánkrém elkészítéséhez
Hibátlan, fényes héjú padlizsánt válasszunk, és ne túl nagy példányokat, mivel azok egyrészt üregesek lehetnek, másrészt több lehet benne a mag, amely kesernyéssé teheti. A kocsányos szárát sütés előtt vágjuk le, mivel ez nemcsak mérgező, de keserűvé is teszi. Süthető egészben grillen és sütőben is – előtte pár helyen szurkáljuk meg, ezzel megakadályozható, hogy szétrepedezzen, vagy a sütőben szétrobbanjon a benne képződött forró levegőtől -. Mivel a padlizsánt a fém eszközök elszínezhetik favillával, faszurkálóval, vagy kerámia bevonatú késsel dolgozzunk. A padlizsán akkor kész, ha a héja már ráncos és feketés árnyalatú is kissé roggyant állagot ért el.
A padlizsánkrém alaprecept
Hozzávalók:
1 kg padlizsán
1 dl olaj (extra szűz olíva olaj)
1 közepes fej vöröshagyma
kevés majonéz (el is hagyható)
só, őrölt bors
kevés citromlé, vagy mustár
Előkészítése és sütése
A megmosott és megszurkált padlizsánokat alufóliával betekert sütőrácsra helyezzük, de célszerű egy tepsit is alá behelyezni, mivel sütés közben levet ereszt. Sütőpapírral bélelt tepsiben is készíthető.
Előmelegített 200 fokos sütőbe rakjuk (légkeveréses sütőben 180 fok), és 25 percig süssük az egyik oldalát, majd a másik oldalát is nagyjából ennyi ideig süssük. A padlizsánokat vágjuk ketté, a húsáról óvatosan két villa segítségével húzzuk le a héját, majd tegyük félre kihűlni. Ezalatt előkészíthetjük a hozzávalókat: az apróra vágott vöröshagymát sózzuk meg és 1-2 percig hagyjuk állni. A padlizsánkrém készíthető turmixgépben, de botmixer segítségével is pépessé keverhető. A kihűlt padlizsánhoz először lassan öntsük az olajat, keverjük el, majd adjuk hozzá a vöröshagymát (vannak, akik zúzott fokhagymát is tesznek bele), borsozzuk. Ízlés szerint kevés majonézzel, mustárral, vagy citromlével is ízesíthető. Az elkészült krémet zárjuk üvegbe, majd hűtőben tároljuk.
Hasznos lehet
padlizsánkrém erdélyi változat