Az őszi szünet ismét kiváló lehetőség a családoknak a természetjárásra, hiszen még kellemes az idő, ráadásul októberben is az erdők ezer színben pompáznak. A szabadtéri program emellett jó lehetőség, arra, hogy a vitaminokban gazdag szabadon termő bogyókból és vadgyümölcsökből feltankoljunk. Azonban a gyűjtögetés előtt nem árt tisztában lenni az esetleges mennyiségre vonatkozó szabályokkal: az állami erdőterületeken naponta személyenként csak 2 kilogrammot szabad engedély nélkül gyűjteni.
Hazánkban a gyógynövények használatának évszázados hagyományai vannak, mintegy 120-130 féle növényfaj gyűjthető szabadon, és ezek igen jelentős százalékban (70 %) vadon teremnek meg. A vadon termő gyümölcsfélékből zamatos italok és ételek készíthetők, az erdeinkben ilyen tájt vadalma, vadkörte, a húsos som nemcsak a kulináris élményt nyújtanak, de az egészségünk védelmi szempontból is kiváló alapanyagok.
Tudni kell, hogy míg a vadon termő gyógynövények bármilyen hatósági engedély nélkül gyűjthetők, addig a magán-és állami területeken, valamint a nemzeti parkokban engedély szükséges a szedéshez.
A legnépszerűbb fajok és növényi részek közé sorolható a csipkebogyó, – amelynek most van a szezonja -, de az aranyvesszőfű, csalánlevél, kamillavirág, feketebodza, a cickafarkfű, galagonya, medvehagyma is kedvelt.
Fontos a növények pontos ismerete, különösen az egymáshoz közelálló, és hasonló termőhelyű fajok összetévesztése okozhat problémát – figyelmeztetnek a szakemberek. Jó példa erre a fekete bodza és a gyalogbodza, de a mezei zsurló és a mocsári zsurló is könnyen összetéveszthető. Ezenkívül nem árt tudni, hogy az adott fajnak melyik része alkalmas drog készítésére.
Jó tanácsok a csipkebogyó gyűjtéséhez
A csipkebogyó ellentétben a legtöbb bogyóval már akkor begyűjthető, amikor eléri a kellemes téglapiros színárnyalatot. A zöld és sárga éretlen bogyók még nem, viszont a puha húsú, sötétvörös túlérett bogyók már szintén nem alkalmasak a feldolgozásra. Csipkebogyóból a közismert szörp és lekvár mellett készíthető bólé vagy gyümölcsbor is.
A vadon termő gyümölcsökből, bogyókból minden állami erdőterületen (parkerdőben) szabadon gyűjthetünk személyes felhasználásra, azonban naponta, és személyenként csak 2 kg mennyiséget vihetünk haza. A védett területeken jóval szigorúbb a szabályozás, ugyanis minden erdei melléktermék gyűjtéséhez a természetvédelmi hatóság engedélyét kell a gyűjtőknek előzetesen beszerezni.
Ez is érdekelhet
Korallvirág: hosszú életű virágzó növény, amelyet gondozni sem nehéz