Szerencsére egyre nagyobb a divatja a zöldségből, gyümölcsből, természetes alapanyagokból álló egészséges étrend. Hogy miért? Az alábbiakból megtudhatod!
Vadászó-gyűjtögető őseink étrendje több tízezer éve különböző arányban növényekből (gyökérzöldségekből, levelekből, magokból, gyümölcsökből) és állati eredetű táplálékokból állt. Bár a táplálékellátás nem volt mindig megbízható, az étrend bővelkedett tápanyagokban, sok folsavat, C-vitamint, omega-3 zsírsavat és fitokemikáliákat tartalmazott. Genetikailag még mindig a különböző növényi eredetű élelmiszerekben és fitokemikáliákban gazdag táplálkozásra vagyunk berendezkedve, ez az étrend teszi lehetővé szervezetünk legoptimálisabb működését. A növénytermesztés és az élelmiszer-feldolgozás fejlődésével azonban csökkenni kezdett az emberi étrendben a növényi élelmiszerek változatossága és mennyisége.
Egy új tudományág
A táplálkozás kutatása az 1930-40-es években a vitaminok, ásványi anyagok és általános tápanyagok szükségletével foglalkozott. Ez jelentette a négy ételcsoport alapját, propagálták a kiegyensúlyozott táplálkozást, és vizsgálták a tápanyaghiánnyal kapcsolatban kialakult, világszerte jelentkező egészségi problémákat. Dr. Ancel Keys az 1950-es évek végén kezdte el a „hétország-vizsgálatot”, amelyben 12 ezer középkorú férfi táplálkozási szokásait és egészségi állapotát mérték fel Görögországban, Olaszországban, az akkori Jugoszláviában, Hollandiában, Finnországban, az Egyesült Államokban és Japánban. Az eredmények szerint táplálkozásunk befolyásolhatja hosszú távú egészségi állapotunkat, és reflektorfénybe került a mediterrán és a japán étrend számos kedvező hatása. Új érdeklődés ébredt a táplálkozás és az egészség iránt, új divatok születtek: a vegetarianizmus a ’60-as években, a készételek fogyasztása a ’70-es években, az „Egyél kevesebb zsírt és több rostot!”-elv a ’80-as években, majd a wellness a ’90-es évektől kezdődően. Eközben a krónikus betegségek – cukorbetegség, elhízás, rák, csontritkulás, ízületi gyulladás és posztmenopauzális tünetek – előfordulása egyre nőtt. Jórészt a modern orvostudománynak, az életkörülményeinknek és az elegendő tápláléknak köszönhetően minden eddiginél hosszabb ideig élünk. Életminőségünket azonban túl sokszor rontja a nem megfelelő egészségi állapot – lehet, hogy életmódunk és étrendünk eljutott arra a pontra, ahol a várható élettartam már csökkenni kezd.
Mi segíthet?
A növények hatóereje kiegyensúlyozott étrend keretében segíthet késleltetni a krónikus és degeneratív betegségek kialakulását és csökkenteni súlyosságukat. Az Egyesült Államokban kimutatták, hogy a diétás irányelveket betartó nők körében 30 százalékkal kisebb a bármilyen okból bekövetkező halál kockázata, mint a nem így táplálkozók esetében. A World Cancer Research Fund ajánlásai szerint a különböző zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrenddel a daganatos betegségek legalább 20 százaléka megelőzhető lenne. Szerencsére az egészséges táplálkozás kutatása, a felvilágosítás és az emberek egyre gyarapodó ismeretei a helyes irányba terelnek bennünket. A gyümölcsökben, zöldségekben és más növényi táplálékokban található fitokemikáliákkal kapcsolatos kutatások szerint ezek azok az élelmiszerek, melyek leginkább védik az egészségünket. Köztudott, hogy a növényi eredetű tápanyagok jót tesznek, az azonban már kevésbé elterjedt, hogy kedvező hatásuk részben a bennük lévő fitokemikáliáknak köszönhető.