Egy egész élet munkája során felhalmozott vagyon sorsa előbb utóbb mindenkit foglalkoztatni kezd, sokan előre látó módon végrendelet írnak, míg sokan a törvényes öröklés rendjére bízzák magukat. Sokan vannak olyanok, akiknek nincs törvényes örökösük, így érdekes helyzet alakul ki például egy nagy értékű ingatlan kapcsán. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az öröklés általános szabályaival kapcsolatosan, és a hagyatékot képező vagyontípusokról.
A törvényes öröklés jellemezői
A törvényes öröklés rendje manapság is számos félreértést eredményez az örökösök körében, különösen, az ingatlan(ok), vagy nagy értékű ingóság estében. Az mindenki számára közismert és érthető, hogy az öröklésre az örökhagyó halála esetén kerül sor, de az közel sem mindegy, hogy az adott tárgynak mikor válhatunk a tulajdonosává. Egyszerű az eset amennyiben örökösök vagyunk, hiszen az örökhagyó halálának napjával kezdődik a tulajdonszerzés. Jó tudni, hogy ez a kezdő időpontja nem a hagyatéki tárgyalástól, illetve a hagyatékátadó végzés dátumától függ.
Mi a szerepe a közjegyzői hagyatéki eljárásnak?
Sokakban merülhet fel a kérdés, hogy vajon mi a célja az eljárásnak? A közjegyző szerepe az, hogy tanúsítja, hogy változás ált be az egyes vagyonelemek tulajdonlásában. Ahhoz, hogy a minket megillető örökséggel kapcsolatosan a gépjármű, vagy ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztethessünk, szükség van a közjegyző által készített hagyatékátadó végzésre.
Legfontosabb tudnivalók a törvényes örökléssel kapcsolatban
Ezzel kapcsolatban az a legfontosabb tudnivaló, hogy az elhunyt után egyenlő arányban a gyermekei örökölnek. Ha az egyikük már korábban elhalálozott, akkor az ő gyereke(i) örökölnek, hiányuk esetén pedig csak az életben maradt testvérek között kerül a vagyon felosztásra. Viszont az elhunyt testvér házastársa nem örököl.
Mit örököl az elhunyt házastársa?
Bár sokan úgy vélik, hogy az örökség csak a gyermekekre száll, ez tévedés, hiszen törvényes örökösnek számít a házastárs is. Övé lesz a közösen lakott lakás haszonélvezeti joga, valamint egy gyerekrészt is örököl a többi vagyonon. A lakáson túli vagyontárgyakon egyenlő arányban kell osztozni a házastárssal az elhunyt gyermekeinek.
Mi van akkor, ha nincs gyerek?
Ebben az esetben az elhunyt házastársa valamint a szülők örökölnek. Ha csak szülők vannak, akkor ők 50-50 százalékban örökölnek, ha viszont csak egyikük él, akkor a helyébe az elhunyt szülő leszármazói lépnek.
Mikor örököl az örökhagyó testvére?
Az öröklés ágas-bogas rendjében nem könnyű első látásra eligazodni. Az örökhagyó testvére csak abban az esetben örököl, ha a fenti sorrend alapján nincs már senki a kiesett személy helyére, és már az örökhagyó egyik szülője sem él.
Mi az ági öröklés célja?
Előfordul, hogy olyan vagyontárgyak is szerepelnek a hagyatékban, amelyek már hosszú-hosszú ideje, generációk óta a család tulajdonában állnak. Az ági öröklés célja, nagyon leegyszerűsítve az, hogy az örökölt vagyon – valamelyik felmenőtől vagy oldalágtól örökölt ajándékba kapott vagyon – ne szálljon át egy másik családra (akár egy rövid ideig tartó házasság nyomán se), hanem megmaradjon annál a családnál, aki a vagyontárgyat megszerezte. Ennek a leszármazó törvényes örökös hiányában, illetve végintézkedés hiányában lehet jelentősége.
Az ági vagyon elkülönül a hagyaték többi részétől (szerzeményi, vagy más néven szerzett vagyontól, így ez tulajdonképpen a hagyatékon belül egy alvagyont képez. Jó tudni, hogy ági vagyonnak csak olyan vagyontárgy minősülhet, amely fizikai formában, természetben megvan az örökhagyó hagyatékában, és a közjegyző nem veszi figyelembe. A jogszabály változás miatt a testvértől öröklés és ajándékozás is ingyenes-illetékmentes-, míg korábban örökösödési illetéket kellett fizetni.
További kérdései vannak, vagy bizonytalan a döntésben?
Ma már egyre többen tudatosan készülnek arra, hogy a haláluk utáni vagyon a lehető legzökkenőmentesebben szálljon át arra, akinek szánták, illetve lehetőleg konfliktus nélkül, és ezért ügyvéd bevonásával végrendelkeznek. Fontos, hogy megfelelő szakember készítse el a szerződést, amely garancia arra, hogy az öröklési szerződést akár az örökösök, vagy más személyek meg ne támadhassa az örökhagyó halála után. A Kalota Ügyvédi Iroda már tíz éves tapasztalattal rendelkezik, és nemcsak az örökösödés, hanem az ingatlanjog, és számtalan további szakterületen vállalja a jogi problémák megoldását.