Az okostelefonok kényelmes és sokoldalú használatának elengedhetetlen kelléke a fülhallgató, amely bármely élethelyzetben megkönnyíti a telefonálást, és szinte bárhol, bármikor lehetővé teszi a folyamatos zenehallgatást. Azonban annyiféle fülhallgató van forgalomban, hogy sokszor nem is olyan egyszerű kiválasztani, melyik típus felelne meg számunkra leginkább.
Mire figyeljünk fülhallgató vásárlásnál?
A választás során egyrészről azt kell mérlegelnünk, hogy elsősorban milyen funkciókra és élethelyzetekre szeretnénk használni a fülhallgatót. Ugyanakkor a kérdést bonyolítja, hogy ehhez nem árt tisztában lenni néhány technikai és kivitelezési paraméterrel, melyek mind befolyásolják a használatot és a hangzás élményét.
Hangminőség
Ha magas minőségű zenei élményre vágyunk, tudnunk kell, hogy elsődlegesen meghatározó maga a zeneforrás minősége. Ugyanakkor természetesen a fülhallgató tulajdonságai is befolyásolják a hangminőséget:
- jól illeszkedik-e a fülbe és jól szigetel: kizárja a külső zajokat,
- aktív zajszűréssel rendelkezik és alacsony hangtorzítású (a jel–zaj aránya 1dB alatt),
- megfelelő frekvenciaátvitel,
- jó akusztikai teljesítmény (100 dB körül)
- a meghajtás típusa (dinamikus, BA vagy hibrid).
Kialakítás és kényelem
A fülhallgató formája és kialakítása nem pusztán dizájn kérdése: nagyon is fontos szerepet játszik abban, hogy a készülék kényelmes legyen, jól illeszkedjen a fülhöz/fülbe, mennyire jól zár, ugyanis ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően lényeges hatással bír a hangminőségre, a hangzásélményre.
Kialakítása szerint létezik:
- hallójárathoz illeszthető, mag alakú fülhallgató: előnyük, hogy rendkívül kicsik és könnyűek, valamint egyszerű a használatuk, és általában alacsony áron elérhetők. Hátrányuk lehet, hogy mivel nem mennek mélyen a fülbe, és általában nem zárnak tökéletesen, ezért a hangzásélmény nem kimagaslóan jó, a külső zajok erősebben beszűrődhetnek, továbbá viszonylag könnyen kicsúszhatnak.
Nem szükségszerű azonban, hogy ez így legyen: például a vezetékes EarPods formáját kifejezetten az emberi fül adottságaihoz alakították ki, viselése kényelmes és stabil, ráadásul beépített távvezérlővel is rendelkezik, így a telefon elővétele nélkül, a vezetéken keresztül lehet beállítani a hangerőt és vezérelni a lejátszást, továbbá ugyanígy lehetséges a telefonhívások fogadása is. Némelyik típushoz a kényelem maximalizálása érdekében kényelmi gumiharang (ráhelyezhető illeszték) is kapható. - fülbe dugható fülhallgató: ezek a készülékek a hallójáratban mélyebbre kerülnek nyúlványuknak, illetve a rajtuk lévő puha dugónak köszönhetően, ezáltal egyrészt stabilabban képes bent maradni, de ami még ennél is fontosabb, hogy közvetlenül a hallójáratba érkezik a hang, és a külső zajok is sokkal jobban kizárásra kerülnek. Ennek eredményeként a fülbe dugható fülhallgatóknál általában jobb hangzásélménnyel számolhatunk.
Extrák:
- Kényelem szempontjából jelentősége van az úgynevezett fülillesztéknek is, mely általában szilikonból, memóriahabból, szivacsos anyagból vagy gumiból készül. Ezek egyrészt fokozzák a komfortérzetet, továbbá védenek a kieséstől, és puhán formálható szigetelő anyaguknak köszönhetően elősegítik a tökéletes illeszkedést, kizárva a külső zajokat.
- További opció a fülre akasztható verzió, amely klipszszerű kialakításával nagyon biztonságos rögzítést tesz lehetővé, ami különösen sportolásnál jelent előnyt, gyakran számos egyéb extrával egyetemben.
- Ugyanígy segít az intenzív mozgás közbeni stabilizálásban az úgynevezett neckband: ennél a nyakba tehető kivitelnél hátul fut el a két hallgatót összekötő vezeték.
Fülhallgató vagy headset?
A sima fülhallgatót az különbözteti meg az úgynevezett headsetektől, hogy míg az előbbieknél jellemzően minden funkciót a telefonunkon kell állítani (legfeljebb hangerőgomb található a vezetéken), addig a headsetek egy beépített vezérlőpanellel és mikrofonnal vannak ellátva a kényelmes kezelés érdekében. Itt kialakítástól függően többnyire egy érintőpanelen keresztül vezérelhetjük a lejátszott zenét és hangerőt, fogadhatjuk vagy utasíthatjuk el a hívásokat, és így tovább.
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
A ma leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy vezetékes vagy vezeték nélküli fülhallgatót válasszunk. A divat és a korszerűség egyértelműen a vezeték nélküli változatokat preferálja, amelyek Bluetoothon keresztül vagy infravörös jelekkel továbbítják a hangot. Az energiát beépített akkumulátorukból nyerik.
Ezeknek kétségtelen előnyük, hogy:
- egyszerűbb, kényelmesebb a használata: nincs útban a kábel, nem gabalyodik össze stb.,
- kis helyen elfér, könnyen tárolható,
- nagy hatótávolságról képes kapcsolódni az eszközzel,
- egyszerre több eszközzel is csatlakoztatható.
Ha ilyen készülék mellett döntünk, mindenképpen figyeljünk oda a bluetooth átviteli minőségére.
Ebből a típusból valószínűleg a ma kapható legkisebb és legkönnyebb, speciális gömb kialakítású vezetékmentes készülék a Muzix YA Air Twins TWS headset, mely akár 63 óra üzemidővel bír, és kifejezetten kiegyenlített, részletező zenei hangzást biztosít. A mágneses töltő-dokkoló funkcióval pedig akár egy telefon is feltölthető.
Ami esetleg mégis a vezetékes verzió mellett szólhat:
- nincs szükség töltésre, nem merülhet le,
- nem csökkenti a telefon áramkapacitását,
- a hangminőséget nem befolyásolja a távolság.