A nyomtatás kapcsán sokaknak biztos elsőként Gutenberg 1450-es innovációs technikája ugrik be – pedig nem is gondolnánk, hogy már előtte is léteztek különböző nyomtatási módszerek, és később még több újítással érte el az emberiség, hogy minél gyorsabban és egyszerűbben reprodukáljon iratokat. Ezen események mellett azonban nem szabad megfeledkezni a tintáról sem – hiszen ez volt az, ami igazán lehetővé tette a leírt tudás megörökítését.
Korai festékek
A tinta alapvetően vízből és valamilyen erős festékanyagból áll össze. Az első anyagokat jellemzően növényekből, állati maradványokból és különböző ásványi anyagokból állították elő. A tűz felfedezésével nemcsak a forralást és az ételek megfőzését fedezték fel őseink, hanem a korommal is megismerkedtek, ami kitűnő alapanyag a fekete festékek előállításához.
Az ókorban és középkorban már különböző olajok hozzákeverésével igyekezték tartósabbá tenni a tintát, hogy száradás után ne tudjon olyan könnyen sérülni és feloldódni. Áttörés aztán Gutenberg idejétől az 1800-as évek végéig lassan, ám folyamatosan történt, amikor egyre komplexebb kémiai anyagokat használtak fel a tartósság jegyében.
A modern patronok
Az írógépek beköszönttével a tintákat már párnás tárolókba öntötték, ahonnan a festéket könnyedén lehetett alkalmazni, ám hajlamos volt hamar kiszáradni. 1986-ban a Tektronix cég alkotta meg az első szilárd tinta anyagot, amelynek a viaszos anyaga napjainkban is jellegzetes. A modern változatát a mai napig alkalmazzák, mivel színei élénkek és ráadásul környezetbarát a felhasználása. Hátránya azonban, hogy UV sugárzás hatására erőteljesen fakul, és hosszú ideig tart a száradása.
Az újított technikák segítségével ma már tintasugaras vagy a még modernebb lézersugaras patronok közül választhatunk aszerint, hogy nyomtatónk melyikkel működik.
A megfelelő termékcsaládhoz érdemes hozzá gyártott tintapatront vásárolni – egy Canon nyomtatóhoz például a Canon 545 XL csomag remek választás, hiszen egyaránt tud fekete-fehér nyomtatói igényeket kielégíteni.
A TonerPartners oldalán márkákhoz gyártott és hivatalos termékcsomagokat vásárolhatunk – érdemes még ma a kedvezményes árakért körülnézni a weboldalon.
A fotó forrása: Shutterstock.com