Nagy divatja van manapság a sujtás ékszereknek. Vannak egyszerűbb, egy zsinórral készült darabok, de az igazán látványosak a több, különböző színű sujtás zsinórral körbefoglalt gyöngyök, kövek, lencsék.
Aki szokott gyöngyöt fűzni, az előbb-utóbb megpróbálkozik a sujtás technikával is, mert egy sujtás ékszerszettnek párja nincs. Ez már nagyobb kézügyességet és türelmet kíván, mint egy szimpla, sorosan fűzött nyaklánc vagy karkötő, de a sikerélmény is annál nagyobb lesz, amikor elkészül. Aprólékos, lassú munka áll egy-egy szépen kidolgozott, szemet gyönyörködtető sujtás ékszer mögött, csakúgy, mint a sujtás zsinórral díszített ruhák esetében. A sujtás ékszer készítése, a sujtás zsinórral való díszítés igazi művészet.
Igazán magyaros
A sujtás zsinór lapos, 2-6 mm széles, fonatolással állítják elő. Ékszerkészítésben gyöngyöket, köveket, medálokat foglalnak körbe vele, szorosan, sok esetben nem is egy, hanem több zsinór van egymáson, így összevarrva adnak „keretet” a gyöngyöknek. Rendkívül látványos ékszerkészítő technika a sujtás. Napjainkban legtöbbet az ékszerkészítők használják, eredetileg azonban ruhát díszítettek sujtás zsinórokkal.
Sujtást hazánkban készítettek először az 1600-as években, tőlünk terjedt el az egész világon. Magyaros technika ez, a sujtás zsinór magyaros ruházat elmaradhatatlan dísze volt századokon át. Drága kézműves technikáról van szó, így az arisztokrácia tagjai, a felső tízezer ruháin lehetett találkozni sujtás zsinórral, s manapság is eleganciát megkövetelő eseményeket, bálokon viselnek sujtással díszített ruhát.
Vigyázat, foszlik!
A színpaletta minden árnyalatában kapható sujtás zsinór, s anyagukban is különböznek egymástól a 2-6 mm széles zsinórok. A színválasztást képzeletünk határozza meg, fontos azonban, hogy a sujtás zsinór anyagát is figyelembe vegyük – a zsinór a sujtás ékszer, a sujtás díszítés lelke, a jó minőségű alapanyagon munkánk minősége is múlik. A sujtás zsinórral való munka nem egyszerű, a gyártás technológiájával, a fonásból adódóan a zsinór rendkívül könnyen foszlik. Ezen egy csepp zsinórvégre tett ragasztóval segíthetünk, de a legtöbbet azzal tehetjük az élvezetes munkáért, ha jó minőségű, jó anyagú zsinórt vásárolunk, amely kevésbé foszlik. Ezen kívül a zsinór keménysége is az anyagától függ, ami szintén meghatározza, hogy mennyire könnyű vagy épp nehéz bánni a zsinórral. Figyeljünk oda erre, először anyag alapján szortírozzuk a zsinórokat, majd az így szűkített választékban legyen döntő a szín!
Csak feszesen
A sujtás zsinór gondos kiválasztása tehát nagyon fontos, jó zsinórral gyorsabban elsajátítható a helyes technika. A sujtás ékszer akkor szép, ha a zsinórok feszesen, egymásra simulva, egyként követik a körbefoglalt gyöngy, kő vagy lencse körvonalát. A hepehupás zsinórvezetés bántja a szemet, ráadásul az ékszer időtállósága is megkérdőjelezhető, hiszen ha nem feszesen fogják közre a zsinórok a medált, akkor az könnyebben kieshet. A feszes körbefoglalás precíz, aprólékos munkával lehetséges sok-sok gyakorlás után.
Folklórban hódít a sujtás
Ruhákra készültek tehát az első sujtás zsinórok és zsinóros díszítések, s egy hosszabb szünet után, pár éve újra előtérbe került a divatruhák világában is ez a technika. Hódít a folkór, népi motívumokat modernizálnak, sujtással díszített ruhákat is találhatunk újra a ruhaüzletekben, főként kacskaringós formákat varrnak a ruhákra sujtás zsinórból. Elegáns darabok dísze elsősorban, nagyon különlegessé teszik a sujtás zsinórok a kosztümöket, blúzokat, de estélyiknek is látványos eleme. A divattervezők fantáziája szülte motívumokat az ügyes kezek sujtás zsinórral viszik fel a ruhadarabokra, tekerik, varrják – az ékszerekkel ellentétben – a textilre fektetve.
Lakásdekorációkon is találkozhatunk sujtás zsinórral, főleg függönyökön, asztalterítőkön. A minimál stílushoz nem passzol, de a gazdagabban díszített otthonok elegáns, gyönyörű kiegészítője lehet.
A sujtás zsinórral díszített ruhához pedig milyen ékszer illene jobban, mint egy tökéletesen kivitelezett sujtás ékszer.