A számítógépek és az elektronika fejlődése hozzájárult új műszerek létrejöttéhez. Az integrált áramkörök használatának köszönhetően létrejöttek a billentyűzetnek nevezett hangszintetizátorok. Billentyűzettel, és hangokat és ritmusokat tároló memóriával vannak felszerelve. Egyes zeneszerzők és előadók a hagyományos hangszerekről elektronikusra váltanak, amikor új hangzásokat keresnek, avantgárd zenét komponálnak, vagy régi korok darabjait hangszerelik át. Közülük a leghíresebbek: Vangelis, Jean-Michel Jarre, Isao Tomita.
Mit kell tudni az elektronikus hangszerekről?
Az elektronikus hangszerek hangjai az elektromos impulzusok speciális eszközökben történő feldolgozásának eredményeként jön létre. Így nem igényelnek mechanikus hangforrást, például húrt, nádszálat vagy membránt. Az elektronikus hangszereket folyamatosan fejlesztik: egyre több lehetőség van, és egyre jobban utánozzák a hagyományos hangszerek hangját. Előnyük a kis méret és az a tény, hogy számítógéppel vannak felszerelve, amely lehetővé teszi az előadott zene elmentését és későbbi feldolgozását. A digitális technológia fejlődésének eredményeként könyvelhető el a mobilkommunikációs eszközök, például a táblagépek és az okostelefonok elterjedése. Felhasználóik különféle applikációkat találhatnak a zenei attitűd kibontakoztatására is. A speciális zenei alkalmazásoknak köszönhetően egy táblagép vagy okostelefon elektronikus hangszerré alakítható.
Új hangzások elektronikával
A 20. század elejéig az akusztikus hangszerek uralták a zeneipart. A technológia és a gyártás fejlődése lehetővé tette az emberek számára, hogy új és izgalmas módokon játszanak, előadjanak és rögzítsenek zenét. Az erősítéssel, a felvételi technikákkal és az új hangszerekkel a zenészek nagyobb helyszíneken játszhattak, több számot rögzíthettek és rétegezhettek, és olyan hangzásokat hozhattak létre, mint korábban soha. Egy akusztikus hangszer hangszínének megváltoztatása a zenésztől függ, hogy fizikailag változtat a technikán vagy magán a hangszeren. Az elektromos hangszerek képesek megváltoztatni a hangot az áramkörökön és az elektromos jelen és annak összetevőin keresztül végzett beállítások által. Néhány példa az elektromos hangszerekre: elektromos zongora, vagyis szintetizátor, elektromos orgona, elektromos basszusgitár, theremin és elektromos dob. Hallgass meg néhány velük komponált művet, egészen biztosan lenyűgöznek majd!