Talán a legsűrűbben előforduló probléma négylábú családtagjaink életében a kutya hasfájás. Ennek az igen kellemetlen tünetnek számtalan oka lehet.
Ugyanakkor ne szaladjunk ennyire előre, hiszen van itt egy nagyon fontos dolog az okok kiderítése és a megfelelő gyógymód kiválasztása és alkalmazása előtt. Ez pedig magának a problémának a felismerése.
Kutya hasfájás
Mivel háziállataink nem tudnak beszélni és egyszerűen közölni velünk problémáikat, így nekünk kell résen lennünk és felismernünk, ha kis kedvencünk egészségügyi problémával küzd. Nem is olyan nagy ördöngösség ez, hiszen a saját kutyája szokásaival mindenki tisztában van. Ismerjük a habitusát, hogy mennyire aktív és milyen mértékű a mozgás igénye, szeret-e labdázni, hogy viszonyul az idegen ebekhez és emberekhez stb. Mivel ezekkel a dolgokkal tisztában vagyunk, igazából csak egyetlen egy dolgunk van: felismerni azt, ha bundásunk valamely szokásában, viselkedési formájában változás áll be. Ha mindig kitörő örömmel és jó kedvvel, farkát csóválva fogad minket a munkából hazaérkezvén, de egyszer csak nem rohan elénk és nem keresi a társaságunkat, akkor már gyanakodhatunk valami gondra. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a diagnózis kutya hasfájás, de mindenképp jelzés értékű. Az már egyértelmű jel lehet, ha hirtelen nincs étvágya a kutyának vagy ha kutya hasmenés esete forog fenn. Ebben az esetben jó eséllyel az étkezéssel hozható kapcsolatba kedvencünk baja.
Étkezéshez köthető kutya hasfájás
Általában akkor köthetjük össze a kutya hasmenést vagy hasfájást a táplálkozással, ha tudjuk hogy az elmúlt időszakban valami változás volt kedvencünk étrendjében. A kutyák étkezése viszonylag egysíkú. Általában huzamosabb ideig egyfajta tápot adunk nekik, de ha csak egy alkalommal kap a magunk részére készített eledelből is, az nagy valószínűséggel „sokkolja ” a kutya emésztő rendszerét és már jön is a kutya hasfájás/hasmenés. Ezen kívül vannak olyan emberek számára előállított ételek, melyeket egyenesen tilos kutyáknak adni, hiszen nem bírja az emésztőrendszerük. Ezekkel nemcsak a gyomorrontás és a hasmenés biztosított, de egy-egy ilyen jutalomfalatnál vagy kosztnál sokkal komolyabb, akár orvosi kezelést igénylő gondokat is okozhatunk.
Mivel lehet az egyszerűbb gyomorrontást kutya hasfájást, hasmenést kezelni?
Az étkezésből adódó problémákra a leggyakoribb és legjobb kezelési mód a kutya probiotikum. Ismerős lehet a kifejezés igen, hiszen probiotikum az embereknek is készül. Ugyanakkor véletlenül sem szabad házi kedvenceinknek ezekből adni, mert csak többet ártunk vele. Szóval legjobb a probiotikum kutyáknak akkor, ha emésztési problémákkal küszködik vagy például fajtajellegéből adódóan eleve érzékenyebb a pocakja minden apró változásra. Ajánlott probiotium adagolása akkor is ha nincs semmi panasz, hiszen remekül szolgálhat a megfelelően kiválasztott termék táplálék kiegészítőként is.