A csípő fájdalma többféle módon jelentkezhet, hiszen kezdődhet egy enyhe és alig észlelhető tünettel, amit felvált egy hirtelen fellépő, éles és nyilalló érzés. Utóbbi már olyan szinten befolyásolhatja az életünket, hogy azt nem tudjuk teljes mértékben élvezni és szeretni. A legtöbb esetben már a mindennapos tevékenységeket is nehezebben végezzük el, így érdemes szakember segítségét kérni.
De vajon mik lehetnek a csípőfájdalom okai és hogyan kezelhető a betegség? Cikkünkben erre a kérdésre kerestük meg a választ.
Mik a csípőfájdalom okai?
Sokszor a túlsúly a fő oka annak, ha valakinél csípőfájdalom jelentkezik. Előfordulhat azonban, hogy gyors fogyás esetén találkozunk vele, hiszen a kilók leolvadásával a csontokra is kisebb nyomás nehezedik, amihez a testünk nem tud ugyanolyan gyorsan hozzászokni.
A csípőfájdalomnak több oka is lehet, de szerencsére kezelhető. Általában három csoportba sorolhatjuk ezeket a tüneteket. Az egyik a csípőízületi betegségek, a másik a csípőkörnyéki szövetek gyulladásos megbetegedései, az utolsó pedig az alsó végtagi kisugárzó fájdalom.
Előbbihez tartoznak a kopás miatt keletkező problémák, az ízületi gyulladások, a csontritkulás és a csont teljes elhalása. Utóbbi a tartós szteroidok szedése, az alkoholizmus és az autoimmun betegségek kapcsán jelentkezhet. A csontritkulásról talán mindenki hallott már. Ez főként az idősebb korosztályt érintheti, de előfordulhat baleset során, vagy pedig egy rossz lépés vagy esés következtében egyaránt.
A csípőkörnyéki szövetek gyulladásos megbetegedéseihez sorolható a nyáktömlő gyulladás, ami főként túlterhelés hatására alakul ki. Ide tartoznak továbbá az izomtapadási területek gyulladása, illetve az ínakat érintő különböző problémák is. Utóbbi a rendszeres és nehéz fizikai igénybevétel miatt jelentkezhet gyakrabban a fiatalabb és az idősebb korosztálynál egyaránt.
Ezekkel szemben az alsó végtagi kisugárzó fájdalmak inkább a derék és a kismedencei területet érintik. A kisugárzás ugyanis hatással van a kezekre és a lábakra egyaránt, ami gondot okozhat a mozgáskoordinációban.
Hogyan kezelhető a csípőfájdalom?
A leggyakoribb és leghatásosabb módszer a gyógytorna, amelynek köszönhetően megszüntethetőek a kiváltó okok. A gyakorlatokkal aktivizálhatóak a testünk öngyógyító folyamatai, így sokkal hatékonyabban szüntethetőek meg a problémák. A technikának hála a nyújtó feladatok segítenek ellazítani a megfeszült izmokat, ráadásul növelhető a csípőízület terjedelme. Az izmok minél lazábbak tudnak lenni, annál kisebb terhelés éri őket, ezáltal pedig megelőzhetőek a további sérülések kialakulása.
A másik terület, amin javíthatunk, az izomerő, amit gyógytornával hatékonyan tudunk segíteni. Az erősítő gyakorlatokkal ugyanis növelhető a stabilitás, az ízületi gondok is sokkal kevesebb alkalommal jelentkeznek, mint korábban. A különböző mozgások megelőző hatással is bírnak, megakadályozhatjuk velük a további panaszokat.
A deréktáji gerincproblémák, illetve a trochanter major szindróma általában konzervatív terápiával kezelhetőek. Ennek során először a probléma okát keresik meg, majd ezt követően kezdik el a tornát. Itt fontos az ízületek tehermentesítése, illetve az izmok megfelelő nyújtása. Ebben az esetben azonban nemcsak gyógytorna lehetséges, hiszen remek kiegészítő lehet a fizikoterápia, ami hatásos megoldás lehet a deréktáji megbetegedések kapcsán.
Amennyiben pedig gyulladásos eredetű gondokról van szó, előfordulhat, hogy lökéshullám terápiát is fel fognak írni, ami szintén hatásosan tud segíteni a panaszokon. Ha pedig semmi sem vezet eredményre, akkor akár műtétre is sor kerülhet, erről azonban a szakember dönt majd.
Mi történik, ha a csípőfájdalmat nem kezeltetjük?
A fájdalom egy idő után krónikussá válik, majd pedig újabb problémák merülhetnek fel. Számolni kell továbbá a szövődményekkel is, mint például az ízületek kopása. A fájdalom ráadásul az ellenoldalon is jelentkezhet, így a végtagok sokkal hamarabb fáradnak el, az izomerő pedig szépen lassan teljesen lecsökken.
Nem érdemes tehát elhanyagolni magunkat. Ha csípőfájdalom jelentkezik, akkor mindenképpen fontos, hogy időben keressünk fel egy szakembert. Az orvos először egy állapotfelmérést végez, ami során kiderül, hogy mi is a kiváltó ok. A gyógytornász csak ezt követően kezdi meg a megfelelő kezelést, ami különböző tornagyakorlatokkal történik meg. Ezeket később akár otthon is elvégezhetjük, így érdemes jól a fejünkbe vésni őket. A többéves szakmai tapasztalat garancia arra, hogy gyorsan és hatékonyan lehessen megszüntetni a csípőfájdalom okait.