Valószínűleg mindenkivel előfordult már, hogy összementek, kinyúltak, vagy éppen elszíneződtek ruhái a mosógépben. Ez a jelenség sajnos nem egyedi eset, és még a rutinos „háziasszonyokkal” is megesik. Egy kis odafigyeléssel azonban sokáig megőrizhetjük ruháink eredeti állapotát.
Miket érdemes szem előtt tartani, ha mosni készülünk?
Optimális mosószer adagolás
Sokan úgy gondolják, hogy minél több mosószert adagolnak a ruhákhoz, annál tisztábbak lesznek – pedig ez nem igaz. Az optimális mosószer adagolást általában 3 dolog befolyásolja: a töltet mennyisége, a ruhák szennyezettségének mértéke és a vízkeménység. Amennyiben ötletünk sincs, hogy mennyit kéne adagolni a dobba, akkor érdemes átböngészni a mosószeres flakon hátulján jelzett útmutatót. Akinek azonban nincs ideje folyton számolgatni, vagy nem erőssége a matek, annak érdemes lehet beszerezni egy okos berendezést. Ilyen a Miele mosógép is, ami már automatikus mosószer-adagolási rendszerrel van felruházva. A Miele mosógép TwinDos® rendszere a lehető legtökéletesebb időpontban lép be a mosási programba, és pont annyi mosószert fog adagolni, amennyire szükség lesz – se többet, se kevesebbet. Arról nem is beszélve, hogy aktiválásával akár 30%-kal több mosószert spórolhatunk meg.
Megfelelő mosási program kiválasztása
A legtöbb ember ott követi el a hibát, hogy gyakorlatilag minden ruhaneműnél ugyanazt az egy mosási programot indítja el. Ez szintén nem tanácsos és idővel a ruhák tönkremehetnek tőle. Nem lehet ugyanis minden anyagot csak 30, vagy éppen csak 40 fokon mosni, és ugyanannyi időn át. A higiéniai termékeket pl. törölköző, ágynemű 60 fok felett érdemes kimosni, mert így elpusztíthatjuk a kórokozókat is. Vannak olyan textíliák, amik nagyon kényesek. Ilyen a gyapjú és a selyem is, amiket külön kímélő programmal kell mosni. Illetve az sem mindegy, hogy mennyire szennyezettek a ruhák, és milyen színeket akarunk kimosni. Szerencsére ma már léteznek olyan mosógépek, amikkel gyerekjáték lesz a munka, hiszen számtalan mosóprogrammal rendelkeznek. Ilyen például a Miele mosógép is, amivel nem lesz többé gond a függönyök, kényes textíliák vagy sötét ruhák kimosása. Valamennyi Miele mosógép rendelkezik például Folt opcióval, ahol 23 folttípus közül választhatunk, attól függően, hogy mennyire szennyezettek a ruhák. De érdemes lehet megemlíteni az Automatikus plusz programot is, amellyel teljesen eltérő típusú textíliákat is kombinálhatunk.
Kíméletes centrifugálás
Nemcsak a helytelen mosási program vagy a túl sok mosószer tehet kárt a ruháinkban, de az erőteljes rázkódással járó centrifugálás is. A centrifugálás sajnos elkerülhetetlen része a mosási programnak, máskülönben csurom vizesek maradnának a ruhák. Az érzékeny anyagok esetében különösen veszélyes lehet egy veszettül ugráló gép, hiszen egy magas fordulatszám szabályosan szétcincálná a finom anyagszerkezetet. Amennyiben szeretnénk, hogy ruháink még a centrifugálás alatt is biztonságban legyenek, érdemes olyan mosógépet választani, ahol ez nem lesz kérdés. A Miele mosógép modellek például textilkímélő dobbal vannak felszerelve. Ennek a dobnak a különlegessége, hogy egy ún. méhsejt mintázatot rajzol ki, melynek felületén egy finom vízfilm képződik – ezen pedig egyszerűen végigsiklanak a ruhák.