Az utazási betegségek okozói a mozgási ingerek, autóban, buszon, repülőn vagy hajón történő utazásnál is kialakulhat. Egészségügyi szempontból nem veszélyes, ugyanakkor nagyon kellemetlen az elszenvedőjének. Veszélyesnek inkább az tekinthető, ha a közlekedési járművet az utazási betegségben szenvedő személy irányítja, vezeti. Aki hajlamos rá, annak jobb utazás előtt felkészülnie hányinger, rossz közérzet ellen.
Utazási betegségek típusai
Az utazási betegség vagy más nevén tengeri betegség abból ered, hogy a mozgó járműben ülve látjuk, ahogy haladunk, miközben mi nem mozdulunk. Nincs párhuzam a helyváltoztatás alatt vizuálisan érzékelt mozgás és az egyensúlyrendszerünk által érzékelt mozgás között. Ez a helyzet szédülést, hányingert, hányást okozhat. Sokan szenvednek utazási betegségtől, vannak, akiknél olyan súlyos a helyzet, hogy a háziorvosukhoz fordulnak utazási betegség elleni gyógyszerért, mielőtt útnak indulnak. A hajós utazások során is ezzel a problémával keresik fel legtöbben a hajóorvost. Mivel ez a szó szoros értelemben véve nem betegség, csak a tüneteket lehet csökkenteni és az előfordulás esélyét, gyakoriságát.
Típusai:
- autóban történő rosszullét
- repülőgépen (légi betegség)
- hajón utazáskor (tengeribetegség)
- űrhajózás során (űrbetegség)
- Videójátékok, virtuális játékok, szimulációk is kiválthatnak ilyen típusú rosszullétet.
Autóban való rosszullét
Az autós utazáskor kialakuló utazási betegség elég gyakori, főleg, ha az utazó közben olvas, lefelé néz, telefont vagy laptopot használ, a képernyőt figyeli. A szemek az autó nem mozduló belsejét látják, de az egyensúlyszerv az autó mozgását tapasztalja és jelzi az agy felé. Az egyik leghatékonyabb ilyenkor, ha utazás közben kinéz az ablakon és figyeli a horizontot! Ezáltal jobban érzékelhetővé válik a mozgás a szervezetnek.
Légi betegség
Repülés közben az utas a szemmel nem érzékeli a repülő mozgását, a körülötte lévő személyek és tárgyak sem mozdulnak, de a fülben lévő egyensúlyszerv ellátja információval az agyat, hogy a test mozgásban van. Ugyanúgy, mint az autós rosszullétnél, szédülés, hányinger, hányás jelentkezhet.
Tengeri betegség
Az utazási betegség elnevezése a tengeri betegségből ered, hiszen legrégebben tengerészeken figyelték meg ezt a tünetegyüttest. Amikor a hajó előre-hátra, jobbra-balra billenő mozgását tapasztalja az egyén, könnyen bekövetkezhet a tengeri betegség. Az is hozzájárulhat, ha a látóhatárt elveszíti vagy túl erős a hullámzás.
Utazási betegségek tünetei
- szédülés
- rossz közérzet
- hányinger, hányás
- kábultság
- fáradtságérzés
- tompaság
- hideg verejtékezés
- sápadtság
Sajnos jellemző, hogy aki utazási betegség miatt szenved hányingertől vagy hányástól, nem könnyebbül meg utána sem, azzal szemben, aki például gyomorrontást kapott.
Szédülés
Az utazási betegség egyik vezető tünete a szédülés. Aki egyébként is hajlamos a szédülésre például egy hirtelen irányváltás vagy vidámparki forgózás miatt, sajnos esélyes, hogy utazásnál is nagyobb a valószínűsége a rosszullétnek. Az utazási betegség okozta szédülés akár órákig is eltarthat, sok esetben végig az utazás időtartama alatt. A friss levegő, a kifelé tekintés, a fej mozgatásának kerülése segíthet, hogy ne súlyosbodjanak a panaszok.
Migrén
Aki utazási betegségre hajlamos, szédülékeny, sok esetben fejfájástól is szenved az utazás alatt az egyéb tünetek mellett. A férfiak általában kevésbé érzékenyek az utazási betegségre. A hölgyek a menstruáció időszaka vagy a várandósság alatt még érzékenyebbek lehetnek a bizonytalan mozgásokra. A migrénre egyébként is hajlamos egyének jobban megszenvednek egy-egy utazás alkalmával.
Rosszullét
Az utazás során fellépő rosszullét nagyon kellemetlen, megkeserítheti az egész utazást, ahelyett, hogy élmény lenne. A sápadtság, hideg verejtékezés, szédülés és hányinger után gyakran hányás is bekövetkezik, akár többször is, nem igazán hozva megkönnyebbülést.
Az utazási betegség vagy más néven kinetózis oka, hogy a szemből és a belső fülben található egyensúlyszervből az agyba befutó információk között ellentmondás van.
Utazási betegség kezelése
Az utazási betegségek orvosi kezelésének alapját az antihisztaminok és az antimuszkarin vegyületek adják. Patikában létezik utazási betegségre gyógyszer, ami a hányinger és hányás megelőzésére, kezelésére szolgál. Bármilyen jármű által kiváltott utazási betegség esetén alkalmazható az orvos utasítása szerint. Gyermekek esetén a gyerekorvos kúp formájában is felírhatja.
Az utazási betegség során fellépő rosszullét esetén segíthet, ha kifelé tekint a járműből, nem néz lefelé, nem olvas. Egy kis citromos víz vagy gyömbéres citromos víz is hozzájárulhat a tünetek csillapításához, miközben friss levegőt is beenged – lehetőség szerint.
Utazási betegség megelőzése
Sajnos egy utazáskor jelentkező rosszullét keservessé teheti az utazást az elszenvedőnek és a családtagoknak is. Amit lehet, tegye meg a megelőzés érdekében! Például:
- nehéz, zsíros ételek kerülése az utazás előtt
- menetiránynak megfelelő helyfoglalás
- friss levegőhöz jutás az utazás ideje alatt
- olvasás, laptop mellőzése utazás alatt
Ajánlott a háziorvossal, gyermekorvossal egyeztetni az utazás előtt a megelőzés lehetőségeiről, az esetlegesen alkalmazható gyógyszereket is beleértve.