Az ajtó becsapódásának hangja, valamint a zárás következtében létrejövő sérülések és forgácsolódások a padlón, a falon vagy a bútorokon mindannyiunk számára bosszúságot okoznak. Ajtóütköző használatával végre elfeledkezhetünk a kellemetlenségekről, halkan léphetünk a szobába és esztétikusabbá tehetjük a bejáratot. Most megnézzük, melyek a leggyakoribb típusok jellemzői, különös tekintettel a méltán népszerű mágneses ajtóütközőre.
Az ajtóütköző típusai
Az ajtóütköző lehetővé teszi a nyitási szélesség beállítását és bizonyos esetekben az ajtó rögzítését is, mely megakadályozza, hogy valaki más nyissa vagy zárja őket. Különböző kialakítású ajtóütközők léteznek: beszélhetünk hagyományos-, mechanikus- vákuum- vagy mágneses ajtóütközőkről. Ezen belül megkülönböztethetjük őket abból a szempontból is, hogy hova kerülnek beépítésre: a padlóra, a falra vagy ajtó lapjára.
A padlóra szerelt modellek vagy a nyitás szögét szabályozzák vagy egy adott szögben tartják az ajtót. Lehetnek rögzítettek vagy mobilak is. Ennek a típusnak a hátránya az, hogy könnyen fel lehet bukni benne, így elég balesetveszélyes. Hátránya továbbá, hogy a rögzített modellek felszerelése során a padlót fúrni kell.
Ezt elkerülendő jöttek létre a falra szerelt ajtóütközők, melyek működhetnek mágneses zárral, fogantyúval vagy retesszel is, de léteznek rúd formájú darabok is. Előnyük, hogy kedvező megjelenésűek és az eleséstől sem kell tartanunk, ugyanakkor drágák és a felhelyezésükkor meg kell fúrni a falat.
A közvetlenül az ajtólapra szerelt ajtóütköző előnye, hogy nem sérül a fal vagy a padló a felrakás során, csavarral vagy ragasztóval könnyedén rögzíthető az ajtóhoz. Szalagos, összehajtható és párnás fajtái is vannak, melyek közül az ajtó elhelyezkedéséének és az egyéni igényeknek megfelelőt érdemes választani.
Az előnyök ötvözhetőek mágneses ajtóütköző alkalmazásával
Ez a fajta egyrészt megakadályozza, hogy az ajtó a kívánt szögnél tágabbra nyíljon. Másrészt, a mágneses ajtóütközők az ajtó kitámasztására is használhatók. Így alkalmasak arra, hogy az ajtó nyitott helyzetben kerüljön rögzítésre. Ez olyan ajtók esetén rendkívül előnyös, melyeket gyakran használunk napközben, jó időben nyitva kívánjuk tartani őket, ugyanakkor rendszeres szellőztetés esetére is jól jönnek.
A mágneses ajtóütköző működését két elem, a korlátozóra szerelt mágnes és a szalagra helyezett fémlemez biztosítja. Fontos, hogy az ajtó méretét és súlyát vegyük figyelembe a mágnes teljesítményének kiválasztása során. Mágneses ajtóütköző a padlóra vagy a falra is felszerelésre kerülhet. Általában a könnyű, belső ajtók ütközésének megakadályozására lehet megfelelő egy ilyen típusú modell.
Láthatjuk, hogy az ajtóütközőknek számos típusa létezik. A választás előtt mindenképpen mérlegelni kell, hogy hová kerülne felszerelésre, milyen típusú és méretű az ajtó, valamint azt hogyan, milyen gyakran használná azt. Természetesen a család összetétele, a házban lakók életkora sem elhanyagolható a választás során. Amennyiben a megfelelő ajtóütköző kiválasztásában vagy telepítésében segítségre lenne szüksége, forduljon szakértőhöz!