A magyar lóverseny és a lóversenyfogadás elég komoly hagyományokkal bír hazánkban, így nem csoda, hogy a lovifogadás Mightytips oldalán is előkelő helyen szerepel, mint egy olyan fogadási lehetőség, amellyel nagyon sokszor lehet játszani és amellyel nagyon jó nyereményeket lehet szerezni. A lovi fogadás Magyarországon a Kincsem Park körül forog, hiszen az 1925-ben rendezett pályán rendezik szinte az összes lóversenyt idehaza. Amikor úgy döntünk, hogy lóverseny fogadásba vágjuk a fejszénket, a legfontosabb első lépések egyike a lóverseny naptár megismerése, hiszen tudnunk kell, hogy egyáltalán mikor lehet fogadni.
A szerencsejáték lóverseny kapcsán is csak szerencsejáték, ennek megfelelően vannak is szabályozások a lovi fogadás vonatkozásában, ami praktikusan azt jelenti, hogy csak egyetlen államilag jóváhagyott vállalat szervezésében lehet lovizni. Nagyon fejlett az infrastruktúra, ami azt jelenti, hogy már van erre dedikált külön weboldal is, ahol számtalan lóverseny közvetítés érhető el és egy friss partnerségnek köszönhetően már egyáltalán nem csak a magyar versenyek vonatkozásában, hanem számtalan külföldi lóversenyt is nézhetünk élőben az interneten és fogadhatunk is rájuk.
Ettől persze még Budapest lóverseny vonatkozásában egyértelműen a magyar futamokról szól, amelyekből általában hétvégenként rendeznek a szezon során elég sokat. Specifikusan különleges versenyidőpont az év vége, amikor a szilveszteri lóverseny megtekintése vagy éppen az arra való fogadás igazi családi program sokak számára.
A Kincsem Parkban két típusú versenyt rendeznek, amiket akár hívhatunk szakágnak is, így nem meglepő, hogy a lovifogadás MightyTips oldalán is ezekkel kapcsolatban olvashatjuk a legtöbb tippet és jótanácsot. Ugye az egyik típusa a lovinak az ügetés, amikor valójában nem a lovon ül a zsoké, hanem egy, a ló mögé kötött kis kétkerekű kocsin és onnan hajtja előre társát.
A lóverseny naptár áttekintéséből is látható, hogy azért kevesebb ügetőverseny van, mint galopp, de azért egy lóverseny közvetítés során nagyon élvezhető ez is, főleg, hogy jól megfigyelhető, ha véletlenül egy adott ló nem ügetne, hanem vágtázna. Ez fontos tényező és egyben komoly hiba, hiszen az ügetőverseny a nevéből is adódóan ügetésről szól, tehát ha az adott ló átvált vágtára, akkor azonnal kizárásra kerül. Tegyük persze hozzá, hogy annyira sokszor ez nem szokott előfordulni a profi versenyeken.
A szerencsejáték lóverseny vonatkozásában is főleg galopp kapcsán jelenik meg, ez az, amire a legtöbben asszociálunk, amikor lóversenyről van szó. Hiszen ilyenkor a zsoké szépen ott ül a ló hátán és legjobb tudása szerint hajtja előre. Ha Budapest lóverseny szempontból az ország közepének nevezhető, akkor a Kincsem Park az igazi középpont, az itteni versenyek ráadásul nagyon korrekt körítéssel vannak lebonyolítva.
És ez azért is számít, mert a bennfenteseket és régi tapasztalt öreg rókákat leszámítva ha valaki lóverseny fogadására adja a fejét, akkor azért kell egy kis előkutatást végezni a sikeres fogadáshoz. Szakértőnk Kollar Aladar több portált és újságot is javasol, így például a Turf tipikusan az, amit forgatnunk kell, ha jól akarunk lóversenyre fogadni.
A lóverseny fogadás típusai
Hiszen lehet csak az élmény és a játék kedvéért is fogadni, de hosszabb távon valószínűleg mindenki nyerni szeretne. Ha pedig nyerni akarunk, akkor meg kell ismernünk azt, hogy kire fogadunk, hiszen szimplán a szorzók alapján tétet tenni egy győztesre elég nagy lutri. Ekkor jön jól a fentebb emlegetett infrastruktúra, amely lehetővé teszi, hogy az összes lovast és zsokét jobban megismerjük a Kincsem Park honlapja segítségével, megnézzük korábbi versenyeik statisztikáját és így tovább.
Ez azért már elég jó alapot ad ahhoz, hogy meg tudjuk ítélni, az adott lónak milyen esélyei vannak. Plusz aztán egy kis kereséssel találhatunk több olyan portált és újságot is, amelyek elég alaposan foglalkoznak a lovakkal és lovasaikkal, tehát elsőre talán komplexnek tűnhet a lovi, de néhány perc időráfordítással elég sok információt szerezhetünk.
A fogadás típusát is el kell döntenünk, hiszen a jól ismert szlogen itt is bejön a képbe, azaz mire fogadunk:
- tétre,
- helyre
- vagy befutóra?
Ha tétre fogadunk, az azt jelenti, hogy megpróbáljuk megtippelni, ki fog nyerni a végén. Ez a legtöbbet fizető, ugyanakkor a legnehezebb fogadási forma, hiszen azért nagyon sok tényező határozza meg, hogy ki nyer egy futamot meg. A helyre fogadás már ennél jóval egyszerűbb, hiszen ott csak azt kell próbálnunk megtalálni, hogy melyik ló végez az első három helyen, tehát azért ez kevesebbet is fizet, ugyanakkor jóval nagyobb esélye van. A befutó sem túl egyszerű, hiszen itt mondjuk azt próbáljuk meg eltalálni, hogy melyik ló végez az első és a második helyen és milyen sorrendben. Ez kb. a tétes fogadás felturbózott változata, hiszen ha nem lett jó a sorrend, már bukjuk a fogadást.
Konkluzió
Ami még fontos és utoljára célszerű kiemelni, hogy Magyarországon és egyébként általában a lóverseny fogadás totalizatőr módon működik, ami azt jelenti, hogy az összes tétből összejön egy nyereményalap, abból levonják az adót és így határozzák meg, hogy végül mekkora nyereményalapot osztanak szét a nyertesek között. Ez tehát azt is jelenti, hogy ha nincs sok fogadás, akkor a nyereményünk is kevesebb lesz és ugyanez a helyzet akkor is, ha az általad megtippelt nyertesre nagyon sokan tippelnek mások is.
Tehát jól látható, hogy a lóverseny fogadás nem annyira nagy ördöngősség, mint tűnik, hiszen egy kicsit olvasgatni kell előzetesen és már neki is ugorhatunk az első tippeknek. Ki sem kell mennünk a Kincsem Parkba, hiszen élő közvetítéssel online is fogadhatunk, bár azért tegyük hozzá, a Kincsem Parkban megnézni egy versenyt igazi élmény, hiszen ott élőben látjuk a futamot, ehetünk közben, fogadhatunk és szocializálódhatunk, ahogy őseink is tették!