Műlencse beültetésre látásjavítás céljából, valamint a szürkehályog műtét során kerül sor. Többféle műlencse típus is létezik, melyek közül a szemészorvos és a páciens igényeinek figyelembevételével kerül kiválasztásra a megfelelő. Jelen cikkünkben megnézzük a leggyakoribb műlencse típusokat és kivesézzük, hogy ezek milyen jellemzőkkel bírnak.
Műlencse típusok törőerő szerint
Annak érdekében, hogy a műtét valóban sikeres legyen, fontos, hogy a kívánt tulajdonságokkal bíró műlencse kerüljön beültetésre. Attól függően, hogy milyen a törőerő, a műlencse típusoknak alapvetően két változatát különböztetjük meg: a monofokális és a multifokális lencsét.
A monofokális műlencse egy adott távolságra – közelre vagy távolra – biztosítja a tökéletes látás lehetőségét. Általában úgy kerül megalkotásra, hogy távolra lehessen jól látni a segítségével, közelre nézéshez (olvasáshoz, tévénézéshez, vezetéshez, monitorhoz) pedig szemüveg viselésére van szükség.
A multifokális műlencsék a monofokális lencsék fejlettebb változatai, amelyek közelre és távolságra is megajándékoznak az éleslátás élményével. Rendkívül kényelmesek, hiszen azoknak, akik ezt választják, nem kell majd szemüveget hordaniuk. Nem véletlen, hogy a páciensek nagy része, mintegy 80%-a ezt választja a műlencse típusok közül. 50 év feletti, szemüveges személyek számára ideális megoldás a multifokális lencse beültetése.
A tórikus lencse olyan műlencse típus, mely lehetővé teszi a cilinderes korrekciót is mind a monofokális, mind pedig a multifokális lencse kombinálásával. Az astigmia kezelésének legjobb módja egy ilyen lencsének a beültetése. Tórikus lencse a cilinderes szemüveget vagy kontaktlencsét viselőknek nyújthat végleges megoldást. Olyan kiváló minőségű, prémium kategóriás műlencse típusok ezek, melyeknek megtervezése során a cilinder dioptriája is beépítésre kerül. Ennek megfelelően beszélhetünk monofokális- és trifokális tórikus műlencséről is.
Ebből készülnek a műlencsék
A műlencse típusok nemcsak törőerő szerint, de anyaguk alapján is csoportosíthatóak. A leggyakrabban akril polimerből készülnek, melyek között felfedezhetjük a víztaszító (hidrofób) felülettel ellátott, illetve nedvesíthető (hidrofil) felszínnel rendelkezőket is.
Manapság a leggyakrabban hidrofób felületű akril polimer lencséket készítenek, ezeken ugyanis nem csapódnak ki olyan anyagok, melyek kedvezőtlenül befolyásolnák a látásélességet. A műlencsék kialakítása során arra törekedtek, hogy tökéletesen illeszkedjenek a szem felszínéhez és elnyeljék a Napból érkező, káros UV sugarakat. Védve ezzel a szem érzékeny rétegét, a retinát is.
Láthatjuk, hogy számos műlencse típus létezik attól függően, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkeznek. A megfelelő, a műtét során használt műlencse kiválasztása során az orvos mindig mérlegeli a szemek állapotát, az egyéni igényeket, a páciens életvitelét, hobbijait, munkáját, szokványos tevékenységeit, tehát minden olyan tényezőt, mely befolyással lehet a műtét utáni életre. Ezért rendkívül fontos az operáció előtti alapos kivizsgálás, a pontos tervezés és precíz kivitelezés. A megfelelő, személyre szabott műlencsék végleges megoldást jelentenek a szürkehályog és a látásproblémák kezelésére.