A fakó, élettelen, nehezen növekvő haj sokak rémálma! Ha pedig egyre nagyobb számban találunk elhullatott hajszálakat a fésűben, könnyen kétségbe esünk. A hajunk akkor szép, ha egészséges, márpedig egészséges hajra csak akkor tehetünk szert, ha az egész szervezetünk egészségére odafigyelünk.
A hajnövesztő szerek egyes esetekben megoldást hozhatnak, de természetesen nem mindig. A hajnövesztő képességünk és a hajhullás maga is összefügg egészségi állapotunkkal. Naponta 50-100 elhullott hajszál teljesen normális. Kóros hajhullásról akkor beszélhetünk, ha ennél jóval több hajszálat veszítünk minden nap.
Mitől nő vagy mitől hullik a haj?
Sajnos a genetikánk itt is meghatározó, de ahogy nincs két egyforma ember, úgy két egyforma haj sincs. Hogy ki mennyi hajjal „gazdálkodhat”, az velünk született adottság. Ami viszont rajtunk is múlik, az az életmód, amellyel vagy kedvezünk, vagy ártunk a hajunknak és a hajhagymáinknak.
Néhány hajhullást előidéző tényező a teljesség igénye nélkül:
- hormonális változások (például terhesség, policisztás petefészek szindróma, stb.),
- pajzsmirigy problémák,
- túlzott stressz, feszültség,
- táplálkozási hiányosságok (például vashiány, jó minőségű fehérje hiánya az étrendben, vitaminhiány),
- gyulladásos fejbőr betegségek (pikkelysömör, ekcéma),
- egyes gyógyszerek mellékhatása (például magas vérnyomás vagy magas koleszterinszint elleni gyógyszerek),
- kemoterápia,
- hőkezelés (forró levegős hajszárító, hajvasaló, hajsütő),
- mechanikus behatások (például túl szoros konty, lófarok, stb.).
Milyen hajnövesztő szerek segíthetnek a problémán?
Elsősorban egy alapos orvosi kivizsgálás javasolt, mely felderíti a kiváltó okokat. Ha már fényt derítettünk az okokra, akkor számtalan megoldás létezik. Vitaminhiány esetén nagyon sokfajta hajvitamin elérhető a piacon. A biotin, a C-vitamin, E-vitamin, továbbá Omega-3 zsírsav mindenképpen legyen a hajvitaminunkban, mert ezek elengedhetetlenek a hajnövesztéshez. A hormonális hajhullás gyakori kiváltója a DHT, így ez esetben olyan készítményt válasszunk, mely DHT-blokkolót tartalmaz. Ez utóbbi csak abban az esetben javasolható, ha nincs tervben gyermekáldás, ugyanis a DHT-blokkolók károsítják a magzatot! Erre érdemes odafigyelni!
Ha a hajunk és körmeink elvékonyodását tapasztaljuk, nagy valószínűséggel fehérje hiányunk van. Számtalan táplálékkiegészítő fehérje kapható, szerencsére nagyon sok közülük finom is. 40 éves kor felett különösen fontos odafigyelni a fehérje pótlására.
Rendszeresen masszírozzuk a fejbőrünket! Egyrészt remek stresszoldó, másrészt a hajhagymák vérellátásának stimulálásával több tápanyagot tudunk a tüszőkhöz juttatni. Ma már olyan hajnövesztő szerek is elérhetőek, hajszesz vagy szérum formában, melyeket be tudunk masszírozni a fejbőrünkbe, így helyileg juttathatjuk célba az értékes összetevőket. Ezek nagyon hatásos hajnövesztők, viszont ezek közül is azt érdemes választani, amit az adott problémára fejlesztettek ki. A gyártók szinte kivétel nélkül jelzik, milyen jellegű hajhullásra, vagy hajnövesztésre fejlesztették ki a szérumot.
Kerüljük a forrólevegős hajformázók túlzott használatát! Ha mégis használnunk kell őket, akkor permetezzünk hővédőt a hajunkra. Ez nem fogja teljesen megvédeni ugyan a hajunkat, de sokat csökkenthet a káros hatáson.