Megérkezett a nyár, és vele együtt a súlyos hőségek is. Ilyenkor sokat segít, ha az embernek van egy légkondicionáló berendezése, amivel lehűtheti otthona levegőjét. Fontos azonban észben tartani, hogy ezek a készülékek rendszeres karbantartást igényelnek, és minden nyári szezon előtt szakszerűen fel kell készíteni őket a használatra. Lássuk, hogy mik a teendők!
1. Takarítsd ki a légszűrőket
A légkondicionáló tisztán tartásával nem csak a hatékonyságát tarthatod szinten, hanem hosszú élettartamát biztosíthatod. A légszűrők a légkondik fontos elemei, hiszen ezek segítenek kivonni a levegőből a port és egyéb szennyeződéseket, mielőtt a szerkezet befújná azt az otthonba.
Na persze, 2-3 hónapnyi rendszeres használat során ezek a szűrők könnyedén eltömődhetnek, ezért rendszeres takarítást igényelnek a leghatékonyabb és legbiztonságosabb működés érdekében. Ehhez a szűrőket ki kell venni a helyükről, majd alaposan átöblíteni őket meleg vízzel.
2. Ellenőriztesd klímádat rendszeresen egy szakemberrel
A légszűrők kitakarítása fontos feladat, de messze nem elegendő a teljes készülék karbantartásához. Többek között a párologtatók is beporosodnak, ezeket azonban már nem olyan egyszerű megtisztítani, ugyanis speciális eszközökre lesz szükséged hozzá.
Mivel egy klímaberendezés belső részei könnyedén tönkremehetnek, ha nem megfelelően bánnak velük, ezt a feladatot jobb egy szakemberre bízni. Hidd el, hogy jobb időnként fizetni egy takarításért, mint kicserélni az egész berendezést a korrodálódott alkatrészek miatt.
Ha pedig megbízható szakembert keresel, akkor válaszd a BudaKlíma csapatát, akik segítenek a klíma karbantartásában. Ha szeretnéd klíma karbantartásra időpontot egyeztetni velük, kattints az alábbi linkre: klímaszerelés!
3. Figyelj oda a szivárgásokra
A légkondicionáló berendezések a hő mozgatásával hűtik le a szobákat, ezért fontos, hogy sehonnan sem szivárogjanak. Ha egy légkondi bármelyik része szivárogni kezd, azzal jelentősen csökken a hatékonysága, és lényegesen több áramot fogyaszt majd, mint kellene, ráadásul súlyos károk is keletkezhetnek a berendezésben.
Többek között ezért is fontos, hogy átnézesd klímádat egy tapasztalt szakemberrel, mielőtt használni kezdenéd.
4. Tisztítsd ki az elvezető csövet
A légkondicionálók elvezető csöve, ami a nedvességet hivatott kivezetni a berendezés beltéri egységéből, időnként eltömődhet. Ilyenkor a víz nem tud megfelelően kifolyni a szabadba, és bebüdösödhet, vagy akár visszafelé is elkezdhet folyni a beltéri egységbe.
Fontos tehát, hogy minden évben ellenőrizd a cső kinti kivezetését, és kitakarítsd azt. Ehhez érdemes egy merev, vékony kefét, és némi meleg vizet használni, de persze erre is megkérheted a szerelőt, amikor a karbantartást végzi nálad.
5. Takarítsd ki a kültéri egységet is
A légkondi kültéri egységében egy kompresszor, egy kondenzátor, és egy ventilátor foglal helyet. Mivel ez a berendezés a szabadban van, az időjárási viszonyoknak és a pornak köszönhetően könnyedén bemocskolódhat. Természetesen ezeket a berendezéseket úgy tervezik meg, hogy jól bírják ezeket a körülményeket, de ettől még időnként fontos alaposan kitakarítani belőlük a port, a faleveleket, és az egyéb oda nem illő dolgokat.
6. Használd a helyes hőmérsékleti beállítást
Sokan túl alacsony hőfokra állítják a légkondicionálót, hogy kellően lehűtsék lakásukat és magukat is. Ez azonban nem tanácsos, mert az alacsony hőmérsékletek jelentősen csökkenthetik a berendezés élettartamát, ráadásul a fogyasztás is magasabb ilyenkor.
Kísérletezd ki, hogy mi a számodra legkellemesebb hőfok, de ha odakint 30°C körüli a hőmérséklet, akkor odabent nem érdemes 24°C-nál kisebbre állítani a légkondit. Ez egy kellemes egyensúlyt kínál majd a kényelmes hőérzet, illetve a hatékony és biztonságos működtetés között.
7. Cseréld ki az elemet a távirányítóban
A légkondi 1-2 év használat után sok esetben furán kezd el viselkedni, még egy alapos karbantartás után is. Az esetek többségében valójában csupán egy elemcserére van szükség, hiszen ezek akkor is merülnek, amikor az egység nincs használatban.