A világ vezető országai nemcsak felismerték a megújuló energiaforrások jelentőségét, hanem törekszenek a környezetbarát technológiák szélesebb körű használatára is. Egy tanulmány szerint az EU tagországok energiahasználatuk 20%-át már megújuló energiaforrások használatával fedezik, ami 15%-kal több, mint 20 éve. Ha pedig csak Magyarországot nézzük, akkor 15% körül mozognak a mutatók, ami folyamatosan növekszik – elsősorban a napelem miatt.
A megújuló energiaforrásokkal kiválthatóak a fosszilis nyersanyagok, ezzel környezetbarát energiafelhasználásra vagyunk képesek. A megújuló energiaforrások között tartjuk számon a napenergiát, a szélenergiát, a vízenergiát, a geotermikus energiát, a biomasszát, valamint az árapályból és a tenger hullámzásából nyerhető energiát is. De miért előnyösebb a napelem a többi megújuló energiaforrás technológiájánál?
Víz, szél és nap – a három leggyakrabban használt természetes erőforrás
Habár mindhárom megoldás remek eszköz az áramtermelésre, de problémák adódhatnak az elérhetőségükből. A víz és a szél energiaforrásként történő használatához szükség van olyan berendezésre, ami képes átalakítani az érkező energiát árammá. Ezek a berendezések azonban nemcsak drágák, de hatalmasak is. Magyarországon pedig csak korlátozottan érhetőek el a szélenergia előállításához alkalmas körülmények – mind az időjárás, mind a földrajzi adottságok miatt.
Vízenergia
Leggyakrabban kisebb-nagyobb vízerőművekkel szokták megoldani az energia hatékony kinyerését. Ezt azt jelenti, hogy a víz áramoltatásával a turbinákhoz kapcsolt generátorok elektromos áramot állítanak elő. Az erőműveknek azonban hatalmas térre és víztömegre van szükségük, ami házi kereteken belül nem igazán oldható meg. Elsősorban folyók és víztározók mentén érdemes felépíteni a vízenergia kinyerésére szolgáló gépezeteket, ami többnyire korlátozott lehetőségeket teremt.
A vízerőművek rengeteg energia termelésére képesek, ez azonban az elmúlt években hanyatlani látszik. Egyrészről a csapadékszegény időjárás miatt lecsökkent vízállás, másrészről pedig az elmaradozott kapacitásfejlesztés is felelős a történtekért. Önálló háztartásokra vetítve azonban nem érdemes még kisebb vízerőmű gondolatával sem foglalkozni, hiába van a kert végében egy csörgedező patak. A napelem olcsóbb, elérhetőbb és bármilyen körülmények között használható.
Szélenergia – aminek szüksége van a hatalmas terekre
A szélenergia kinyerésének módja kicsivel elérhetőbb a háztartások számára is. A szélerőművek ugyanis akár már a családi házak kertjébe is telepíthetőek. Itt nem a nagy, ipari szélturbinákról van szó, hanem egy kisebb teljesítményű változatról. A megfelelő hatásfok eléréséhez és az energiahasznosítás érdekében azonban szükséges a turbina számára a hatalmas sík tér, ahol folyamatos, erős szél keletkezhet. Ezért szokott leginkább mezők vagy óceánok közepén állni egy-egy szélerőmű-telep.
A háztartások számára túl nagy befektetést jelentene egy szélturbina amellett, hogy kevésbé tudnák hasznosítani a megtermelt energiát. Ezzel szemben a napelemes rendszer kisebb helyigényű és akár a családi házak tetejére is telepíthető. Emellett a napelemes rendszer az árát is hamarabb visszahozza a folyamatosan hatékony termelésének köszönhetően.
Más alternatív energiaforrások és a napenergia
Ma már hatékony természetes energiaforrásként tartjuk számon az árapály-erőműveket, a hullámerőműveket és a tengeráramlatokra telepített energetikai berendezéseket is. A mi országunkban azonban ezek nem kelhetnek versenybe a napelemmel, hiszen nálunk nincsenek tengerek. Geotermikus energia viszont van: de vajon a napelemmel összevetve is megéri-e?
Geotermikus energia helyett sokrétűbb megoldás a napelem
Egyre divatosabb a geotermikus energia felhasználása az új építésű lakóházakban. Ekkor egy hőszivattyú segítségével a talajban tárolt hőmennyiséget vagy a talajvíz hőjét használja fel a rendszer a fűtéshez.
Ez igazán hatékony, azonban van egy nagy hátránya is: a működtetéséhez áramra van szükség. Emellett pedig a fűtésen kívül nem képes más energiával ellátni az otthonokat. Ezzel szemben a napelem képes az áram megtermelésére és az elektromos fűtőpanelek működtetésére egyaránt. Így sokrétűbben felhasználható, mint a geotermikus energiával működő hőszivattyú.
Másik nagy hátránya a geotermikus rendszereknek, hogy drága a kiépítésük és sokkal lassabb a megtérülési idő is. Míg egy napelemes rendszer már akár 3-5 éven belül is megtérülhet, úgy a hőszivattyúnak akár 8 évet is jósolnak. Emellett pedig a ráfordított áram költsége sem tartható alacsonyan, míg napelem esetén főleg nyaranta erőteljesen csökkenthető ez az összeg.
Amennyiben szüksége lenne napelemes rendszer telepítésére, úgy érdemes felkeresnie az Aleron Energia napelemekkel foglalkozó cégét. Nagy tapasztalattal és minőségi berendezésekkel állnak rendelkezésére elérhetőségeik egyikén!
Fotók: Unsplash, Pexels